Dobrodošli!
U žargonu se hijaluronski fileri često opisuju i reklamiraju kao visko-eleastični fileri.
Vi npr. dođete kod lekara, a on vam saopšti koliko ste srećni što postoji najnoviji visko-eleastični filer koji će sad i da vam ušprica (došli ste u pravi čas!).
Dakle visko-elastičnost filera...odakle da počnemo?
Hijaluronski filer ima jednu fizičkohemijsku osobinu, a evo i kratkog objašnjenja o osobini hijaluronana koja se zove visko-elastičnost.
Na primer, poznajući visko-elastičnost filera lekar i korisnik mogu bolje da procene učinak filera, i šta da očekuju.
Ubrizgani filer sa jedne strane treba što je moguće bolje da se pozicionira na mestu ubrizgavanja (tako da nema migracije ni curenja) i da što bolje poprimi željeni trodimenzionalni oblik prilikom popunjavanja bora i dodavanje volumena licu ili usnama.
Sa druge strane ubrizgani filer ne sme da bude tvrd nego da poseduje mekoću okolnog tkiva u koje je ubrizgan i da se sa njim sjedini (kako si se izbegla tvrdoća na mestu ubrizgavanja, stvaranje nodula, gromuljica, različine imunske reakcije itd.). Dakle, filer bi trebalo da se uklopi što bolje u okolno tkivo.
Pronaći zlatnu sredinu između ove dve osobine je malo teže nego što se čini na prvi pogled.
U idealnom slučaju gel bi trebalo da bude dovoljno viskozan da bi se lako ubrizgavao i širio na zadatom mestu, a opet i dovoljno elastičan da bi mogao da se izradi u željeni oblik i zadrži u njemu na mestu ubrizgavanja.
Prva stvar koja asocira na viskoznost je ponašanje meda, a asocijacija za elastičnost je guma koja se vraća u prethodni oblik.
Viskoznost i elastičnost su reološka svojstva i mogu se eksperimentalno izmeriti za svaki hijaluronski filer primenom reoloških metoda (o ovome sledci poseban blog).
A zatim i predstaviti kao viskoelastični modus (G*).
Znači, visko-elastičnost se može izmeriti za svaki dermalni filera i predstaviti brojevima, a onda i uporediti za različite filere.
Kada se radi sa hijaluronskim filerima i kada se oni ubrizgavaju u lice, onda filer poseduje i viskoznost i elastičnost, tj. visko-eleastičanost G=√(sqrG´ + sqrG´´).
Pošto se radi o gelu (nije u pitanju tečnos niti čvrst materijal) ova osobina se može samo eksperimetalno izmeriti (a ne i matematički izračunati) i to prilikom primene različitih vrsta pritiska na gel na aparatu zvanom reometar.
Dakle, filer poseduje viskoznost. To je najlakše zamisliti kada ga poredimo sa medom.
Ali filer poseduje i elastičnost, a to je najlakše zamisliti kada uporedimo sa gumom.
I poseduje obe osobine u vidu visko-elastičnosti.
Svaki hijaluronski filer ima specifičnu visko-elastičnost koja zavisi od njegove koncentracije, korslinkovanja i tehnologije proizvodnje.
I za svaki brend i za svaki filer sa različitom koncentracijom ova osobina će biti različita i specifična.
Eksperimentalnim merenjem se određuje tačna visko-elastičnost filera, dok lekari tokom svog rada sa tim filerom skupljaju i prenose svoja klinička iskustva i znanja, i učinak filera. Onda na kraju sledi zaključak o efikasnosti filera.
Ukoliko je poznata visko-elastičnost filera, lekari sa iskustvom formiraju određenu sliku o njegovom učinku. Ali sve dok to i ne potvrde u praksi ovo ostaje samo u teoretskom domenu.
Dakle, kada pored merenja visko-elastičnosti filera potrebno je i iskustvo iz kliničke primene i reč lekara i pacijenta pre donošenja zaključka o njegovom učinku.
Ali poznavanje visko-elastičnih osobina daje odličan početi uvid.
Ono na šta treba obratiti pažnju je kako su predstavljeni izmereni rezultati.
Visko-ealstičnost hijaluronskih filera je kompleksna stvar i meri se prilimenom različitih vrsta pritisaka na gel.
Često proizvođači filera odluče (kako i zašto ostaje nepoznato) da prikažu i reklamiraju elastični i viskozni modus (ili ukupni visko-elastični modus) na samo jednoj izmerenoj frekvenciji. I na taj način se gubi uvid u ovu osobinu filera, a ne mogu se ni međusobno uporediti. Zato obratiti pažnju na ovaj mali trik kada se radi o visko-elastičnosti.
Comments